Hoe bestuur ik een gemeente?
De afgelopen weken heeft een groep belangstellenden uit onze gemeente de cursus Politiek Actief gevolgd. ProDemos organiseert deze cursus, in samenwerking met de griffie. De cursus is voor mensen die erover nadenken om politiek actief te worden in hun eigen gemeente. Hij werd georganiseerd met het oog op de aankomende gemeenteraadsverkiezingen. Dit jaar hebben de gemeente Heumen en de gemeente Mook en Middelaar de handen ineengeslagen en de cursus samen georganiseerd.
De cursus bestond uit vijf bijeenkomsten waarin de deelnemers kennis maakten met alles wat komt kijken bij het besturen van een gemeente. De focus lag hierbij op de gemeenteraad.
Zo werd er ingegaan op de taken van een gemeente, de besluitvormingsprocedure binnen een gemeente en welke taken en rollen de gemeenteraad daarin op zich neemt. Door middel van ‘speeddates’ met huidige raadsleden leerden de deelnemers wat het inhoudt om raadslid te zijn. Ze ontdekten hoe raadsleden deze rol invullen en welke instrumenten zij hiervoor gebruiken.
Leren debatteren
Een goed debat kon uiteraard niet ontbreken. Daarom kregen de deelnemers een debattraining, waarin ze leerden hoe je een debat naar je toe kan trekken. En hoe je in een debat je eigen standpunt naar voren brengt. Verder kregen de deelnemers een inkijkje in de wereld van de gemeentefinanciën. Tot slot zagen ze een fragment van een raadsvergadering, dat gaf een goed beeld van een debat in de gemeenteraad.
Op woensdag 28 mei was de laatste bijeenkomst en ontvingen de deelnemers hun welverdiende certificaat van de burgemeesters.